Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Shavei Israel - dosłownie „Izrael powraca”

Shavei Israel - dosłownie „Izrael powraca” – jest punktem początkowym dla każdego człowieka z żydowskimi korzeniami lub przodkami, dążącego do powrotu do żydowskiego narodu.

Typ tekstu: Zygmunt Jan Prusi�ski
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2010-10-23 15:24:18
Czytano: 5450 razy

 

http://www.shavei.org/Pl/Default.aspx

 

Zapotrzebowanie na Shavei Israel dzisiaj:

Żydowski naród znajduje się aktualnie w obliczu demograficznego i duchowego kryzysu o niespotykanych rozmiarach. Nasza liczba maleje, żydowskie zaangażowanie zmniejsza się, i coraz więcej i więcej młodych ludzi opuszcza owczarnię. Ale jednak, spontaniczne, niezwykłe przebudzenie także ma miejsce. Od północnych Indii po południową Hiszpanię, od wybrzeży Portugalii po brzegi Brazylii, niezliczona liczba ludzi próbuje znaleść sens swojego żydowskiego pochodzenia, zmagając się z głębokimi kwestiami historii, tożsamości i siebie. Wielu dosłownie puka do naszych wspólnych drzwi, szukając drogi do wejścia. To stwarza żydowskiemu narodowi ogromną okazję do wzmocnienia tych wysiłków i nakierowanie ich ducha przez  wyciągnięcie życzliwej dłoni do wszystkich tych, którzy pragną powrócić. Shavei Israel jest dzisiaj jedyną żydowską organizacją, która aktywnie wychodzi naprzeciw „zaginionym Żydom” w wysiłku ułatwienia ich powrotu. Nie jesteśmy po prostu zespołem poszukiwaczy. Podchodzimy do każdej sprawy z ludzkiego poziomu, oferując przewodnictwo i zrozumienie w odkrywaniu żydowskich korzeni, poznawaniu żydowskiej historii i wyborze opcji dla powrotu do żydowskiego narodu.


Jak rozumiemy „Powrót ”

Powracanie do żydowskiego narodu nie jest i nie powinno być spowodowane gwałtem lub przymusem. Jest to głęboka osobista decyzja i nie może być narzucona z zewnątrz. Może być ona rezultatem pragnienia ponownego odsłonięcia zaginionego dziedzictwa, lub intensywnej potrzeby zrozumienia różnych tajemniczych zwyczajów i rodzinnych tradycji. Ale jakiekolwiek jest jej źródło, Shavei Israel wspiera, przewodzi i zapewnia pomoc dla tych osobistych podróży, jakkolwiek różne one mogą być. Shavei Israel otwiera drzwi dla wszystkich, którzy  zdecydowali, że judaizm i powrót do żydowskiego narodu są centralne dla ich losu i tożsamości. Shavei Israel nie uprawia prozelityzmu  ani nie wspiera żadnej z form misjonarskiej aktywności. Shavei Israel odpowiada na osobiste odczucie pragnienia powrotu do judaizmu.

Wierzymy, że żydowski naród jest rodziną ze związkami, które nigdy nie zanikają całkowicie; naszym staraniem jest to, żeby wzmocnić te związki gdziekolwiek one mogą być osłabione przez historię, odległość lub społeczne uwarunkowania.

Nasza praca pozostaje w całkowitej zgodzie z żydowskim prawem i jest prowadzona pod nadzorem Naczelnego Rabinatu Państwa Izrael.
 
NASZE AKTYWNOŚCI

Shavei Israel otwiera drzwi dla wszystkich, którzy zdecydowali, że judaizm i powrót do żydowskiego narodu są centralne dla ich losu i tożsamości.

Nasze aktywności zawierają:

Wysyłanie emisariuszy: Shavei Israel sponsoruje rabinów i nauczycieli pracujących z różnymi grupami „zaginionych Żydów” w miejscach znajdujących się tak daleko stąd jak Indie i Półwysep Iberyjski. Rabini Shavei Israel obecnie urzędują  w Palma de Majorca w Hiszpanii, Oporto w północnej Portugalii, Recife w Brazylii, oraz Krakowie i Wrocławiu w Polsce.

Podróżujące seminariaShavei Israel zainicjowało serie wędrownych seminariów w celu wychodzenia naprzeciw zagubionym Żydom i pomocy im w powrocie do judaizmu. Seminaria miały miejsce w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Indiach.

Programy edukacyjne: Dla wszystkich poszukujących przejścia formalnej konwersji na judaizm, Shavei Israel  oferuje różnorodne edukacyjne opcje w Izraelu, wliczając w to Machon Miriam, jedyny hiszpańskojęzyczny instytut w Jerozolimie zajmujący się konwersją i powrotem. Wielu hiszpańskich i portugalskich krypto-Żydów kończy Machon Miriam każdego roku, i przystępuje do   przejścia formalnej konwersji przed Naczelnym Rabinatem Izraela.

Wirtualne społeczności: Poprzez naszą stronę internetową www.shavei.org, Shavei Israel  ma nadzieję stworzyć w przyszłości wirtualne społeczności w Internecie, gdzie ci, którzy poszukują powrotu do żydowskiego narodu będą mogli odnaleźć przewodnictwo i konkretne odpowiedzi. Może być to połączone z  zastosowaniem elektronicznego forum, list mailingowych, zarchiwizowanych materiałów edukacyjnych tak samo jak żywych „wirtualnych chatów” na żywo z rabinami, wykładowcami i historykami.

Publikacje: Shavei Israel wydało książki po hiszpańsku, polsku, jidisz, mizo i portugalsku, zawierające zarów

1 2

Komentarze internautów

2012-06-04 16:04:32 wielbiciel Poezji
Panie Zygmuncie, co u Pana słychać?

2011-01-02 18:44:04 Paweł
Założenia Shavei Israel są piękne.
Ale co do pomocy to róznie bywa.

2010-10-23 15:36:44 » ex posel nowak
Czy polskie Żydostwo ma przyszłość?

http://www.shavei.org/Pl/Article.aspx?ID=22&CommName=Articles

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 4 i 4:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami