Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Ustawa o komisji śledczej

Budowaliśmy miasta na prawie magdeburskim, implementujemy obecnie przepisy Unii Europejskiej, a w przypadku nowelizacji ustawy o komisji śledczej poslowie nie chcą skorzystac ze sprawdoznych wzorców.

Typ tekstu: Legislacja
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2005-04-22 23:50:38
Czytano: 4482 razy

Jakiś czas temu przekazałem Komisji Regulaminowej  Sejmu RP gotową, przetłumaczoną przeze mnie ustawę  regulujacą prace Komisji Śledczej Bundestagu.

Prosiłem  posłów, aby zechcieli skorzystac z paru rozwiązań - np. zapisali  w polskiej ustawie, obecnie nowelizowanej rodział  - "kompetencje jurysdykcyjne".

Jak efekt?   W dniu 21 kwietnia odbyło się  drugie czytanie tej ustawy, niestety komisja ponownie wyprodukowała  bubel legislacyny.

Podjąlem takie działania, ponieważ widzę, że obecna polska ustawa o komisji śledczej, podobnie nowelizacja  tej ustawy,  posiada wiele luk i nie daje możliwości wyjaśniania sporów wynikających z prac komisji.

Z  załączeniu umieszczam test rzeczowej, sprawdzonej ustawy niemieckiej. Zapraszam do przeczytania.

Już teraz można powiedziec, że spory wynikające z prac  tej komisji lub podejmowaniem uchwały przez Sejm o powołaniu komisji, powinien badac Sąd Najwyższy lub w przyapdku niekonstytucyjności - Trybunał Konstytucyjny

Komentarze internautów

2005-05-13 14:18:55 telewidz
Nie czytałem ustawy o kimisji śledczej ani polskiej , ani innej . Jestem jednak fanem tych komisji . Oglądałem chyba z 80% wszystkiego , co mogłem oglądać.
Moje wnioski jako kibica:
-Przewodniczącym komisji powinien być zawodowy sędzia , nie związany politycznie , nie mający prawa do głosowań i do przesłuchiwań.. Powinien zajmować się . sprawami organizacyjnymi i dbać o zgodność prac komisji z prawem.

Każda z dotychczasowych trzech komisji była inna.
Rywina - to debiut , poseł Nałęcz sprostał wysokości zadania , Prace komisji zakończyły się "niczym"
Orlenu - chyba najgorsza z komisji. Poseł Gruszka nie nadawał się zupełnie na jej przewodniczącego. Komisja zajmuje s wielką aferą , korupcją , mafią itd , ale w moim przekonaniu odsłoni dużo , ale prac nie zakończy.
PZU - to zdecydowanie najlepsza komisja pod każdym względem. Wróżę jej sukces.

2005-05-13 08:47:31 KRZYSZTOF
MA PAN RACJĘ!ZBYT RZADKO SIĘGAMY DO SPAWDZONYCH ROZWIĄZAŃ ZZA ODRY...CHOĆ DEMOKRACJA I GOSPODARKA RYNKOWA PANUJE TAM DUUUUUUUUŻU DŁUŻEJ NIŻ U NAS.....SMUTNE....

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 2 i 1:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami