Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Prywatyzacja po polsku... czyli jak kraść

Grupa Inwestycyjna związana z Elżbietą Błaszczuk "kupiła" od MSP 16 państwowych firm. Wg NIK, straty na moment przeprowadzania kontroli, to prawie 300 mln zł. Łączne prawie 700 mln. Kto jej pomagał? Może był to prezes Opałka - dyrektor z MSP?

Typ tekstu: Prywatyzacja
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2005-04-13 15:59:02
Czytano: 15671 razy

PROKURATOR KRAJOWY

Warszawa, kwiecień 2005 r.
PR III Dsn 89/2004

Pan
Zbigniew Nowak
Poseł na Sejm RP
 

Uzupełniając odpowiedź udzieloną Panu Posłowi podczas 99 posiedzenia Sejmu RP w dniu 10 marca 2005r. w sprawie działalności spółek objętych kontrolą przez Grupę Inwestycyjną związaną z panią Elżbietą Błaszczuk o zagadnienia związane z dodatkowo przedstawionymi na tym posiedzeniu Sejmu pytaniami, uprzejmie powiadamiam, że zanim jeszcze Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła materiały o wynikach wybranych, doraźnych kontroli przekształceń własnościowych spółek Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego  (lipiec 2004r.) prokuratury w całym kraju prowadziły już wcześniej cały szereg spraw związanych z nieprawidłowościami  podczas  prywatyzacji spółek, które wymienia Pan Poseł w swoim piśmie.

I tak:
I W śledztwie sygnaturze O.Z. Ds. 11/03/S Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy  w Chełmie (szeroko omówionym w ustnej odpowiedzi na posiedzeniu sejmowym), prowadzonym wcześniej od 18 października 2002r przez Prokuraturę Rejonową  Lublin - Południe, a dotyczącym nadużycia uprawnień   i niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Agram Chłodnia S.A. w Lublinie w latach 1999 -2001, w wyniku czego doszło do wyrządzenia wymienionej spółce znacznej szkody majątkowej został  zebrany  już  pełny  materiał   dowodowy  i aktualnie  sprawę przekazano biegłemu z zakresu rachunkowości i księgowości  celem wyliczenia m.in. wysokości strat spowodowanych przestępstwem. Opinia nie została jeszcze opracowana.

Śledztwo powyższe objęte jest nadzorem służbowym Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.
II.  Kontynuowane są natomiast czynności procesowe w śledztwie OZ Ds. 36/03/S Prokuratury Okręgowej  w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie (wyłączone materiały ze śledztwa  O.Z. Ds. 11/03/S) dotyczącym wyprowadzenia majątku Agram Chłodnia S.A.   w Lublinie przez m.in. przekazywanie na konto Yestimetal  sp. z o.o. pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Agram Chłodnia S.A., zakupienie nieistniejącej wierzytelności odnoszącej się do nabycia od M.S. nieruchomości położonej w Koszalinie, ustanowienie dwóch hipotek kaucyjnych na nieruchomościach położonych w Lęborku celem zabezpieczenia spłaty kredytu udzielonego Spółce C&H Centrum Handlowe przez ING Bank Śląski S.A. Oddział Regionalny w Warszawie,   to  jest o czyn z art. 297 § l kk, 300 § l kk, 296 §1 i 3 kk 297 §1 kk.

W śledztwie tym zgromadzono obszerny materiał dowodowy w postaci dokumentacji kredytowej, pożyczkowej, notarialnej i księgowej, która dotyczy m.in. przestępczej działalności Elżbiety Błaszczuk pełniącej funkcję członka Rady Nadzorczej Agram Chłodnia S.A. w Lublinie oraz B.K wiceprezesa i S.K. prezesa Zarządu  tej spółki. Elżbiecie Błaszczuk w tym postępowaniu zarzucono doprowadzenie spółki Agram Chłodnia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4 800 000 zł na podstawie podrobionych dokumentów,  jak również wyłudzanie poświadczeń nieprawdy w aktach notarialnych, to jest przestępstwa przewidziane w art. 270 § l kk w z biegu z art. 286 § l kk w związku z art. 294 § l kk i art. 585 § l k.s.h. i art. 272 kk.

Sąd Rejonowy w Chełmie postanowieniem z dnia 20 stycznia 2005r. zastosował wobec wyżej wymienionej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
O wiele wcześniej, bo w styczniu 2004r.w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy przedstawione zostały też zarzuty pani B.K. wiceprezes spółki Agram Chłodnia o popełnienie czynów m.in. z art. 297 § l kk i art. 286 § l kk w związku z art. 294 § l kk, polegających m.in. na:

-  poleceniu  przekazania  pożyczki  w  kwocie 4 100 000 zł.  otrzymanej  od   Kolmex S.A.    w  Warszawie na konto firmy Yestimetal sp. z o.o. w Warszawie w celu udaremnienia roszczeń wielu wierzycieli zagrożonej upadłością spółki Agram Chłodnia S.A. w Lublinie,
- doprowadzeniu do uzyskania kredytu w Banku Zachodnim WBK S.A. we Wrocławiu w kwocie 5 000 000 zł. w oparciu o stwierdzające nieprawdę faktury w przedmiocie realizacji przez Yestimetal sp. z o.o. w Warszawie dostaw warzyw i przekazaniu  go  bezpośrednio na konto spółki Yestimetal,   
- poleceniu wyksięgowania ze stanu spółki Agram Chłodnia SA. w Lublinie bezspornej należności  Centrum Handlowe C&H sp. z o.o. w Warszawie w kwocie 4 800 000 zł.

Sąd Rejonowy w Chełmie na wniosek prokuratora zastosował wobec B.K. w dniu 17 stycznia 2004r. środek zapobiegawczy w  postaci tymczasowego  aresztowania, który nadal trwa. Kolejną osobą, której zostały przedstawione zarzuty to Jan Błaszczuk, który:

- w 2002r. w Warszawie będąc członkiem Rady Nadzorczej Agram Chłodnia S.A. w Lublinie

1 2 3 4 5 6

Komentarze internautów

2012-09-18 12:54:52 zenon
WEZCIE POD LUPE

!!!!!WIEPOFAME I CAMAREX !!!!!!

BO DZIEJE SIE TO SAMO CO KIEDYS

POWTORKA Z ROZRYWKI !!!!!

JAN BŁASZCXZUK LIKWIDUJE WLASNIE

WIEPOFAME I CAMAREX MAJAC PRZY TYM

MASE DLUGOW A POBRAL MASE DOTACJI Z

UNII.

2008-07-01 08:03:38 grzegorz
Pozdrawiam Panie Zbyszku.

2007-11-06 00:08:31 alek
Niebawem skończy się 2007r.,i wejdziemy w 2008 rok kalendarzowy.Od kupna przez byłą prezes H.Gronkiewicz-Waltz w 1998r.,60 ton złota, z rezerw dewizowych NBP upłynie 10 lat.Nikt z parlamentarzystów,ani Komisje śledcze nie raczyły dogłębnie rozpoznać,moim zdaniem,tego przekrętu.W 2008r.,może się okazać,że sprawa ta zostanie uznana za przedawnioną, a winni tego sabotażu gospodarczego będą mogli spać spokojnie,bez obawy,że dosięgnie ich reka sprawiedliwości.Wszystkie ekipy rządzące po 1998r.jak i politycy z lewej i prawej stronie sceny politycznej wiedzieli o zamrożeniu ogromnych środków finansowych przez H.Gronkiewicz-Waltz,ale nie zrobili nic aby tę sprawę nagłośnić i poinformować opinię publiczną.Media w tej sprawie także milczały i milczą nadal.W jakim my żyjemy państwie,przecież nie w demokratycznym,jak to wmawiają nam politycy.Otóż żyjemy w państwie politycznej anarchii.Dość tej politycznej anarchii!!!

2006-11-15 21:24:29 Kocisko
Zróbmy posłowanie pracą społeczną? Niedochodową, to samo z urzędami, itd nazbyt wysoko opłacanymi paniskami? Tak za pensję pielęgniarki?

2005-05-17 23:08:09 waldemar
INTERESUJE MNIECZY ZŁZYŁ PAN DONIESIENIE DO PROKURATURY NA SPOSOB PRYWATYZACJI PREFBUDU OLSZTYN PRZEZ PANIĄ ELZBIETE BŁASZCZUK ORAZ SPRZEDAZ SOBIE SKLEPU W KOSZALINIE ZA 12MIL.ZL A DALEJ POSTAWILA SPOLKE NA KRAWĘDZ BANKRUCTWA ?

2005-05-12 22:36:54 » posel nowak
Do el majtorro:

zapraszam - kontakt zbigniew.nowak@sejm.pl

ja niczego sie nie boje...

2005-05-08 14:48:30 Jacek
Oni kradną to ja też: jednego kałacha bym to całe złodziejskie bydło mógł powystrzelać.
Robol ukradnie młotek - siedzi.
Oni kradną miliony - przesyłają nam gorące pozdrowienia z ciepłych krajów

2005-05-07 16:08:13 el majtorro
wszystkich tych skurwys.. kradnących na sąd publiczny bo to jest kurwa skandal co tu do cholery jasnej dzieje.Pan panie Nowak też nic nie zrobisz bo nie masz siły przebicia a jak coś zdziałasz to pewnie będzie zastraszanie rodziny i się pan wycofa.Ja chce zrobić z nimi porządek a pan panie Nowak może mi w tym pomóc bo ja się nie boje złodziejów.Czekam panie Nowak na odpowiedz z pana strony Pozdrawiam walczących z komuchami i złodziejami el majtorro Brawa dla pana Nowaka

2005-05-07 15:58:44 Bogdan
Dlaczego od 1989 roku w parlamencie oglądamy ciągle te same gęby,a nie zmienia się w Polsce nic?Taki syf jest jaki był o ile nie gorszy.Dlaczego w tym katolickim raju prym wiedzie zakłamanie,złodziejstwo,korupcja,legalna eutanazja??

2005-05-07 14:43:05 elzbieta
brak slow i plakac mi sie chce nad moja glupote ze znowu zaufalam wladz jedna mnie oszukala i zniewolila druga obdarla z czci i puszcza z torbami a ja na wyborach daje im wize na caly swiat z mojich podatkow wczasy nad cieplym morzem o emeryture o jakiej ja nawet pomarzyc nie jestem u stanie politycy nazywaja sie zawodowi gdzie i kiedy zrobiliscie te studia chba na mojej naiwnosci zrobiliscie zemnie wariatke potrzebujecie tylko do wyborow bujajcie sie nigdy wiecej za ten cyrk i upokorzenie

2005-05-06 20:02:34 alek
W całej rozciągłości solidaryzuję się z p.posłem i popieram ten protest ponieważ na własnej skórze doświadczam w tym demokratyzmie kapitalistycznym dyskryminacji,niesprawiedliwości ,chamstwa,kłamstwa i obłudy i to płynących z tzw.urzędów państwowych wysokiego szczebla.Ja ten obecny system polityczno-rządowy nazywam rządowo-biurokratyczną anarchią.Nie o tym jednak chciałem pisać.Otóż w Sejmie IV kadencji działają bodajże dwie Komisje śledcze,które zajmują się wyjaśnianiem przekrętów prywatyzacyjnych.Ja chcę p.posłowi przybliżyć jedną sprawę,która może się okazać największym przekrętem w III-ciej RP.Otóż prezes NBP p.Hanna Gronkiewicz - Walz w 1998r.,gdy upadały gałęzie polskiego przemysłu i wzrastało bezrobocie zakupiła z rezerw dewizowych 60 ton złota. W tej sprawie milczy prawica i lewica oraz oficjele rządowi jak i najwyższe organy państwa.Nikt nie jest w stanie powiedzieć gdzie i w których bankach to złoto zostało zdeponowane.Oby nie było tak jak z tzw.FON /z przedwojennym Funduszem Obrony Narodowej/ który w 1947r.został przywieziony do Polski z Anglii przez gen.Tatara płk.Utnika i Nowickiego a po przejęciu złota przez ówczesną delegację rządową z Jaroszewiczem na czele,gen. i płk.aresztowano a po przejętym złocie nie pozostał ślad.Dlatego też mam obawy czy zakupione przez Gronkiewicz-Walz 60t.złota jest w NBP czy też zostało ulokowane w bankach angielskich lub szwajcarskich na prywatnych kontach polityków z AWS/UW.ponieważ wiadomym jest że p.Gronkiewicz -Walz otrzymała propozycję pracy w angielskim banku i tam też wyjechała z całą rodziną.Jeżeli byłaby taka możliwość do nagłośnienia tej owianej tajemnicą sprawy w Sejmie to bardzo proszę o jej nagłośnienie.

2005-05-06 16:37:54 Slawek


Chodziły tu Niemce
Chodziły odmieńce:
?Sprzedaj, chłopie, rolę ,
Będziesz miał czerwieńce.

Zapłacimy chatę,
Zapłacimy pole...
Będziesz miał talarów
Na caluśkim stole!?

-A mój Niemcze miły,
Idźże, kędy raczysz,
Ale mojej roli
Równo nie obaczysz!

Schowaj swe czerwieńce
I białe talary...
Kto przedaje ziemię,
Nie naszej ten wiary

Bogatyś ty, Niemcze
I trzos twój chędogi,
Ale na tą ziemię
Jeszcześ za ubogi!

Pójdą twe talary
Za, rolę, za płoty;
A kto mi zapłaci
Ten miesiączek złoty?

A kto mi zapłaci
Za tę jasność bożą
Co w moje okienko
Idzie z każdą zorzą?

Za ten dach słomiany,
Co mi głowy strzeże?
Za ten dzwon co dzwoni
Rankiem na pacierze?

Za te lasów szumy,
Za te polne kwiaty,
Za ten krzyż pochyły,
Co mi strzeże chaty?

A kto mi zapłaci za
Za te jasne rosy,
Co się srebrem sypią
Na łąki, na wrzosy?

Za wiosenny klekot
Naszego bociana?
Za tą, pieśń spod lasu
?Oj dana!... oj dana!...

A kto mi zapłaci
Za tą modrą wodę?
Za ciepło słoneczne,
Za cichą pogodę?

Za ten piasek biały,
Gdzie się trzpioczą dzieci?
Za tego skowronka,
Co nad głową leci?

Za ten wiatr, co wieje,
Za fujarki granie?
Za tego świerszczyka,
Co tam świerka w ścianie?

Za palmę, co pęka
W kwietniową niedzielę?
Za gruszę tą polną,
Co długi dzień ściele?

A kto mi zapłaci,
Za słodkość tę miodu,
Co pszczoły ją niosą
Do ula z ogrodu?

Za cmentarz rozkwitły
W głóg dziki, jak sady,
Gdzie leżą w mogiłach
Ojcowie i dziady?

A toćże i mnie tam
Gospody potrzeba,
Gdy Pan Bóg zawoła:
?Chodź, chłopie, do nieba!...?

A toć by mi dzieci
Po nocach tęskniły,
Nie wiedząc, gdzie szukać
Ojcowej mogiły!

Nie sprzedam ci roli...
Weź Niemcze talary...
Kto ziemię przedaje,
Nie naszej ten wiary!

Maria Konopnicka


2005-05-06 13:27:29 kfjgko
FaD

2005-05-06 12:08:51 jan
Dlaczego pan głodujący poseł nie protestuje przeciwko większym przestępstwom wskazanym poniżej?

Wszyscy funkcjonariusze publiczni trzęsą portkami i sukienkami za nielegalne uprzywilejowanie kandydatów z mniejszości narodowych w wyborach do Sejmu RP, ponieważ takie uprzywilejowanie należało ścigać jako przestępstwo już od 1993 r. m.in. na podstawie art. 81 ust. 1 -ukrytego chyba w art. 77- Ustawy Konstytucyjnej RP z 1992 r. W sprawie nowego ministra sprawiedliwości pisano, że on zajmuje się m.in. nieuczciwą konkurencją, więc należy temu panu zadać zasadnicze pytanie: dlaczego już od 1993 r. on jako prawnik nic nie robi przeciw nieuczciwej konkurencji w wyborach do Sejmu RP, podczas których kandydaci z mniejszości narodowych są uprzywilejowani, mimo przepisowi art. 81 ust. 1 Ustawy Konstytucyjnej RP z 1992 r., w którym jest zapisane, że za takie uprzywilejowanie sprawcy podlegają karze.

2005-05-06 08:23:43 obserwator
Z obserwacji zauważyłem, że każda "krzywda" wychodzi, ale to każda w taki czy inny sposób. I to jest optymistyczne. Zastanawiam się tylko dlaczego tak długo trzeba czekać na plony zasiewu dobra lub zła i dlaczego czas ten często wychodzi poza pokolenia, dotykając "następców". Wszak każdy powinien urodzić się z czystym kontem, a jednak nie, bo oprócz genów musi przejąć konsekwencje czynów swoich przodków. Ci, którzy zapewniając za wszelką cenę sobie i swoim (biologicznym) pokoleniom byt materialny nie zdają sobie sprawy że je a zwłaszcza je... krzywdzą. Trudno w tej chwili wytłumaczyć mechanizm działania tego zjawiska bo materialiści i tak tego nie pojmą. Pieniądz to najbardziej oślepiające narzędzie.

zobacz wszystkie (58) komentarze »

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 4 i 0:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami