Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Wyzysk w prokuraturze- Kielce Zachód?

Prokuratorzy z Kielc twierdzą, że są wyzyskowani oraz mobingowani przez przełożonych, że Prokurator Okręgowa dyskryminuje kobiety, że zmusza się ich do falszowania statystyk. Jak jest naprawdę? Co wiecej winika z tego pisma?

Typ tekstu: Region: Echo kieleckiego
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2005-09-10 15:41:10
Czytano: 7237 razy

PROGRAM " UWAGA"

W związku z sytuacją, jaka od kilku miesięcy panuje u nas w firmie pragniemy naszymi problemami zainteresować dziennikarzy programu "Uwaga".

Otóż jesteśmy pracownikami Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód w Kielcach.
Od samego początku, a więc podziału dawnej Prokuratury Rejonowej pracujemy w zmniejszonym składzie liczebnym z uwagi na problemy zdrowotne lub urlopy macierzyńskie, czy też wychowawcze naszych koleżanek i kolegów.

Załoga jest osłabiona w różnych przedziałach czasowych o pięć osób. Luki te łatało się prokuratorami z innych jednostek z województwa, których delegowano do pracy w tut. Jednostce na okres dwóch do trzech miesięcy. Delegowani przede wszystkim obsadzali wokandy w Sądach, a sprawy które zaczęli prowadzić dzielono ponownie na pozostałych pracowników.

Każe nam się w ramach kontaktów towarzyskich- na które i tak nie mamy czasu- dzwonić do tych nieobecnych i wywierać na nich wpływ, aby wrócili do pracy, mamy wzbudzać w nich poczucie winy, że przez ich absencję jesteśmy bardziej obciążeni obowiązkami.

Pani Prokurator Okręgowy  i szef Feigel nawet  mieli czelność dzwonić do nich do domu, aby koleżanki skróciły sobie urlopy macierzyńskie i wychowawcze.

Prokuratorzy mają tzw. zadaniowy czas pracy, a z regulaminu obowiązującego w Prokuraturze wynika wprost, że pracodawca ma nam tak zorganizować pracę -zadania, abyśmy ją mogli wykonać w urzędowych godzinach pracy. Problem polega na tym, że zdaniem naszych bezpośrednich przełożonych oraz przełożonych z Prokuratury Okręgowej wynika, że mamy nienormowany czas pracy, co nie jest prawdą. Co rusz na naradach, zgromadzeniach lub kolegiach słyszymy, że oczekuje się od nas pracy na "okrągło", bez chwili odpoczynku, czasu dla załatwienia własnych spraw, przebywania i cieszenia się rodziną.

Taka sytuacja sprawia, że pracy poświęcamy swój czas prywatny, który winien być poświęcony rodzinie, rozwijaniu zainteresowań, czy też pogłębianiu wiedzy i zapoznawaniu się z najnowszym orzecznictwem. Pracę świadczymy po godzinach. Siedzimy w pracy w dni "wolne" soboty, niedziele lub też bierzemy akta do domu i ślęczymy nad nimi po nocach. Pracownicy innych zakładów pracy mają taki czas pracy, w którym godziny pracy świadczone poza godzinami pracy liczone są im jako nadgodziny, a my nie. Nie mamy nawet możliwości odebrania sobie czasu wolnego w zamian za dyżury i wykonywane w ich toku czynności. Koledzy z sąsiedniej Prokuratury Kielce-Wschód także pracują po godzinach, bo również nie są w stanie w zadaniowym czasie pracy wypełnić ciążących na nich obowiązków nałożonych przez przełożonych, którzy organizują nam czas naszej pracy zawalając nas ilością spraw, których nie jesteśmy w stanie rzetelnie załatwić w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy zadania powinny być nakładane na pracownika,  aby możliwe   było ich wykonanie  w 8-godzinnym  dobowym  czasie pracy i 40-godzinnym tygodniowym czasie pracy.

Nikt z przełożonych nie zauważa jednakże, że jesteśmy ludźmi, a nie robotami, że mamy dzieci, którym należy poświęcić czas, odebrać z przedszkola, zorganizować zajęcia pozaszkolne. Niektórym z nas jest o tyle trudniej, że oboje jesteśmy prokuratorami, a więc dziecko w takich sytuacjach i przy naszym obciążeniu nie może faktycznie na nas liczyć.

Pani Prokurator Okręgowy uważa to nawet za szczytną służbę. Mówi wprost, że regulacje kodeksu pracy nas nie dotyczą/ czyżby nasza grupa zawodowa była wyjęta spod prawa.
Liczba spraw przypadająca na jednego prokuratora uniemożliwia mu dokładne zaznajomienie się z nimi. Decyzje podejmowane są szybko i przede wszystkim sprowadzają się do aprobowania postanowień i aktów oskarżeń sporządzonych przez policjantów. Za takim stanem rzeczy  przemawia ponadto fakt, że w tygodniu chodzimy dwa lub nawet trzy razy do Sądu, a więc na pracę merytoryczną pozostają dwa dni robocze. Praca merytoryczna to sporządzanie decyzji, zapoznawanie się z aktami spraw, pisanie środków odwoławczych, słuchanie świadków i podejrzanych w już prowadzonych postępowaniach lub w związku nagłymi doprowadzeniami podejrzanych celem stosowania wobec nich środków zapobiegawczych.

Nie da się załatwić rzetelnie spraw, a niektórzy z nas mają po kilkadziesiąt załatwień na miesiąc. Pytanie: jakim kosztem oraz w jaki sposób są te sprawy załatwione? Trzeba, jeszcze wziąć pod uwagę, iż w średnio na każdego z nas w miesiącu przypadają po trzy dyżury, często w sobotę lub w niedzielę, a więc w dni wolne od pracy. Pracując po kilkanaście godzin dziennie nie mamy czasu na odpoczynek w dni wolne od pracy.

Za dodatkową pracę po godzinach i 24-godzinne dyżury nie otrzymujemy ani dodatkowego wynagrodzenia, ani czasu wolnego w innych dniach. Zresztą nikt z nas nie ma możliwości skorzystania z takiego luksusu, albowiem jeden dzień wolny w pracy to kolejne nadgodzin

1 2 3 4

Komentarze internautów

2005-10-05 02:54:15 » posel nowak
Ja nikogo nie bronie! Ta publikacja doprowadzilem do rozwiazania miedzyrejonowego wydzialu sledczego oraz zwiekszonej wydajnosci, nadto przyczyniala sie ona do obnazenia pracy prokuratury i kontroli z PA w Krakowie

Mala roznica...

2005-10-04 17:16:47 obywatel zzz
Panie Nowak
zajmij się Pan poważnymi sprawami ludzmi,którzy na skutek zaniedbań prokuraty
ignorancji , powiązań personalnych,korupcji
mają .zniszczone życie ,a nie nierobami,którym się nie chce pracować.
Wstyd aby taki artykuł się ukazał.
Trzeba wziąć się do pracy a nie udawać że sie
pracuje to wtedy będzie więcej na bieżąc
sprawy.

2005-10-03 17:55:56 dominika
To żarty,jak przedstawiciele władzy moga pisać takie bzdury.Czym się tak przepracowują,chyba nie sprawami ba nawet ich dokładnie nie czytaja tylko odrzucają. A ile krzywdy ludziej ile łez.Najlepiej się zwolnic cała rzesza młodych i zdolnych czeka w kolejce.Wstyd za taki artykuł.
Panie Poseł Nowak czy oni Pana nie skrzywdzili a teraz ma ich Pan bronić. Tysiące
ludzi są w gorszej sytuacji niech Pan zajmie się nimi nie ludzmi, którzy nie maja za grosz godności.

2005-09-20 09:37:51 najlepiej bezimienna
niestety taka sytuacja to prawda i to nie tylko w kielcach inne prokuratury działaja tak samo tylko boimy sie o tym mowic ale po co nawet mowic szefostwo wie o tym doskonale i coz z tego

2005-09-17 12:52:49 » posel nowak
W sądzie w OS jest jeszcze grzej. czytałem kiedys protokoly pokontrolne w ministerstwie. Tam jest horor.
Jezeli sie uda, zajme sie tym po wyborach.
Musze powiedziec, ze pare spraw w Ostrowcu odkrecilem, nie bede jednak tym pisal bo nie zycza sobie tego soby zainteresowane

2005-09-16 15:14:18 Howee
Nikt nic nie zrobi PR Ostrowiec dopóki ma poparcie w P.Okręgowej .Ciekawe kto jeszcze z Ostrowca tam nie pracuje?A w Wyborczej napisali że w PR Zachód jest OK.........

2005-09-14 19:02:53 renata
w sądzie jest dokładnie tak samo, tyle tylko, ze nie fałszuje się statystyk

2005-09-11 00:33:03 Aparyta
Miałem odczynienia z kielecką prokuraturą - oprócz zmarnowanego roku na udowadnianiu podstaw wiedzy ogólnej , którą podają podręczniki ucznia szkoły podstawowej , a co dopiero mówić o wiedzy , którą wynosi się z uniwersytetu bo taką szkołę musi skończyć prokurator , a nie wspomnę już o ortografii , to nic dziwnego , że im ciężko widocznie nie powinni tam pracować - w biedronce obok poszukują kasjera .
Ten rok pozwolił mi zrozumieć iż państwo polskie nie istnieje wszystko zależne jest od układów , a prawo jest tylko dla tych którzy mają immunitet i są nieskazitelni ? .

Pozdrowienia APARYTA

2005-09-10 17:20:46 Rysiek L
Gratulacje Panie Pośle. Ponownie wyszło na Pana rację. Trochę jestem zaskoczony iż to właśnie Prokuratorzy zwrócili się do Pana, ale jak widać prawda zawsze jest na górze, no przeważnie. Widać równierż iż desant z Ostrowca wychodzi nam bokiem. Nie tylko w Prokuraturze ale również w policji. Jak napisałem iż fałszowana jest statystyka w KMP Kielce z niskich pobudek a mianowicie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych to przygłup z KGP w Warszawie napisał iż są to insynuacje.
Pozdrowienia

2005-09-10 16:02:25 » poseł nowak
Druga sprawa!
Jak prokurator, autor tego anonimu ma prowadzic jakas "krzywa" sprawę, kiedy czegoś tam sie boi i twierdzi, ze jest zastraszony?
Prokurator, jako prokurator, kiedy widzi zlamanie prawa, działajac w oparciu o kpk winien złozyc bez wzgledu na wszystko zawiadomienie z art 56 Ustawy o Statystyce i art 218 kk.

Po trzecie! Ja pracuje 24 h, 365 dni w roku. Dzis mamy sobote, godzine 16 i co ja robie?

Interwenuje w Waszej sprawie. Ile mam wyplaty? 3 tys zł ( to nie jest pomyłka) i nie narzekam.
Reszta w dalszych komentarzach

2005-09-10 15:58:38 » posel nowak
Ja to widze troche inaczej. Owszem wspołczuje ciezko pracujacym prokuratorom, ale trzeba sie zastanowic nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Dziekuje za kilka cennych informacji, przedewszystkim w sprawie PR OStrowiec oraz falszowania statystyk. Jest art 56 ustawy o statystyce. W tej sprawie zostaje skierowane zawiadomienie.

Drodzy prokuratorzy. Dziękuje za umieszczenie mnie na rozdzielniku i przyslanie mi tych jakze cennych informacji. Po ich otrzymaniu skierowalem zarowno pismo do PA w Krakowie, PIP w Kielcach oraz NIK, ale twierdzenie, ze nic nie robie, ze nikt sie o Was nie upomina jest pewnym naduzyciem. Ja interwenuje zawsze, ale trzeba wiedziec, gdzie jest taka koniecznosc. Wy napisaliscie prosbe do TVN. To jest przykre! Prokurator nie zna lepszej drogi? Dobrze, ze w ogole mam to pismo, to pobieglem do GW w Kielcach i spowodowałem przyjazd prokuratora Slupika do Kielc.
Prosze przeczytac, co to jest art 21 ustawy o sprawowaniu mandatu posła i czy poseł moze zostac zmuszony do podania nazwiska informatora.
Zeby wierzyc programowi UWAGA...

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 4 i 2:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami