Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Jak doszło do "liberum veto"?

Zabójcze „liberum veto” podsunęli polskiej szlachcie Żydzi, którzy w zasadzie „łowienia ryb w mętnej wodzie”, widzieli wielką szansę dla siebie.

Typ tekstu: Reporta�e
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2006-07-27 16:59:09
Czytano: 8713 razy

Tekst znależiony w internecie na stronie:

Zabójcze „liberum veto” podsunęli polskiej szlachcie Żydzi, którzy w zasadzie „łowienia ryb w mętnej wodzie”, widzieli wielką szansę dla siebie. Zasada „nie pozwalam” i ówczesna polska oligarchia na przemian kwitły i ginęły od pierwszej połowy XVII wieku do drugiej połowy wieku XVIII.
Włoch Pacichello, mógł – nie mijając się z prawdą – drwić z Polaków, że „giną swobodnie, kiedy i jak chcą.

Dzisiejszy polski sejm jako żywo przypomina „złoty okres” polskiej anarchii. Skorumpowany, sprzedajny, niewiele w nim pracy na rzecz państwa i jego obywateli, lecz marnotrawienie czasu na kłótniach o funkcję marszałka lub debatami nad wnioskiem o cofnięcie immunitetu nietykalności, posłowi, który wszedł w konflikt z prawem. Nie masz w tym sejmie żadnej godności ani autorytetu.
Baczmy zatem uważnie, czy ten parlament nie jest aby kontynuacją przeszłości, która nas tak ciężko doświadczyła...

Od okresu pierwszego bezkrólewia, sejmy zrywali Żydzi, magnaci lub któreś z mocarstw głosami przekupionych posłów. Każdy miał w tym określony interes. Wszyscy łgali, że to, co robią, jest z korzyścią dla państwa i jego obywateli. Handlowali Polską łotry, którym były miłe pieniądze, zaszczyty i władza...

I. Sejm w roku 1582 zakłócony intrygą Stanisława Czarnkowskiego. Nie uchwalił poborów, żadnej ustawy, ani nie uregulował sprawy sukcesji. Większość senatu stała przy królu, ale w izbie była silna opozycja.

II. Sejm r. 1585 poszedł na marne wśród walk dworu ze stronnikami Zborowskich. Przeciwko obradom protestowali Mikołaj Kazimierski, Prokop Pękosławski i 5 innych (28 lutego).

III. Cały sejm inkwizycyjny r. 1592 pochłonęły porachunki między Zamojskim a Zygmuntem III z powodu polityki zagranicznej i sukcesyjnych planów króla, będących po myśli Habsburgów.

IV. Sejm r. 1597 wysłuchawszy 27 lutego „protestacyi” Stanisława Stadnickiego i jego towarzyszy z województwa ruskiego, przeszedł nad nią do porządku dziennego, ale rozleciał się już 24 marca wśród sporów o podatki, skutkiem protestu krakowian.
V. Sejm r. 1600 spełzł na niczym wśród sporów o stanowiska.

VI. Sejm r. 1605 był również sejmem kłótni o wakanse. Przyczyna jego niepowodzenia leżała także w planach powtórnego małżeństwa Zygmunta III z Konstancją Austriaczką. Opozycji przewodzili Zamoyski i Zebrzydowski.

VII. Sejm z r. 1606... „Pamiętny sejm”, który zniszczyli wszyscy: Zebrzydowscy i dysydenci, zrażeni nieprzejednaną postawą króla i biskupów w sprawie ugody wyznaniowej.

VIII. Sejm r. 1615 niczego nie uchwalił, chociaż zajmował się ważnymi sprawami, m.in. reformą sejmową.

IX. Pierwszy sejm roku 1637 był zdominowany przez kłótnie i wzajemne oskarżenia oraz złośliwe polemiki między Koroną i Litwą. Na głupotę zabrakło lekarstwa i rozjechano się z niczym.

X. Sejm roku 1639 zerwał (nie pozwalając na prolongatę) Jerzy Lubomirski za zgodą dworu. Chodziło o obronę Ossolińskiego przed odwetem obrażonej szlachty.

XI. Sejm r. 1645 był świadkiem narzekań na komisję graniczną z Moskalami, która była skłonna odstąpić miasto Trubeck. Król przez tę ugodę zmierzał do przymierza z carem przeciwko Turcji. Opozycja jednak te zamiary udaremniła.

XII. Sejm roku 1652 zerwał 9 marca Władysław Siciński vel Syciński, podstarościc upicki, poseł trocki, sługus Janusza Radziwiłła, hetmana litewskiego.

XIII. Sejm r. 1654 zerwał 28 marca Paweł Białobłocki, poseł tczewski, działający w imieniu prowincji Pruskiej, która za swoją, uznała krzywdę wyrządzoną posłowi Janowi Bąkowskiemu przez większość izby. Pośrednim sprawcą zerwania był także dwór.

XIV. Sejm z lat 1664-5 próbował zerwać 5 grudnia Aleksander Żaboklicki, poseł bracławicki. Udało się to dopiero 7 stycznia Telefusowi, posłowi halickiemu. Obaj byli narzędziem w ręku Lubomirskiego.

XV. Sejm w 1665 r., uśmiercił 28 marca Władysław Łoś, stolnik płocki, biorący pieniądze od Lubomirskiego.

XVI. Sejm r. 1666 zerwał 4 maja Adrian Miaskowski z Poznania, będący podobno na płatnej protekcji u Lubomirskiego.

XVII. W tym samym roku, 23 grudnia, został zerwany sejm przez Teodora Łukomskiego, posła witebskiego, również narzędzie w rękach Lubomirskiego.

XVIII. Pierwszy sejm r. 1668, zerwał 7 lutego przywódca konserwatywnej szlachty, były stronnik zmarłego Lubomirskiego, Marcin Dębicki, chorąży sandomierski.

XIX. Sejm koronacyjny Michała Korybuta zerwał 5 listopada Adam Olizar, kijowski podsędek, narzędzie w rękach grupy ukraińskich eksulantów. Podobno zrobił to na polecenie Zamojskich i Potockich, a być może za namową stronników francuskich.

XX. Sejm r. 1672 zerwał 2 marca Benedykt Zabokrzycki

1 2 3 4 5 6 7 8

Komentarze internautów

2014-07-16 11:33:30 JAQ
"Dzisiejszy polski sejm jako żywo przypomina złoty okres polskiej anarchii" to jak ile razy zerwano go w obecnej kadencji? gdyby udało się choć raz to już musiały by być przedterminowe wybory, chyba że to nazbyt logiczne. Pisanie o polskiej anarchii jest fałszem. Konopczyński w "Liberum Veto" pisze :" Najwięcej nagrzeszyły kresy litewsko-ruskie, którymi trzęsła magnaterya." Tamtejsza czyli litewska i ukrainska.

2014-07-16 11:16:05 JAQ
"Zabójcze „liberum veto” podsunęli polskiej szlachcie Żydzi" po co te brednie?
Lista zrywaczy przepisana z "Liberum Veto" Władysława Konopczyńskiego (1918).

2010-11-30 19:34:13 piotr
Witam Serdecznie jestem potomkiem Adama Olizara szukam informacji o nim jesli ktos z komentujacych ma na jego temat wiedze to prosze o jej przedstawienie

2008-12-09 16:46:57 eugieniusz
Jestem zwolennikiem prawa które iest sprawiedliwe i obiektywne . Nasze prawo Jest dlatego złe bo działa w złym systemie politycznym . bo tylko system nowej lewicy może być sprawiedliwy ponieważ opiera sie no zasadach pełnej demokracji . Aby taki system powstał musi być dobra wola narodów w Europie .

2006-07-31 22:42:57 mik4
TVN i inne prozydowskie media powinny byc zamkniete,lub wysadzone w powietrze.
Zakaz fotografowania obiekt.wojsko.a w tych
mediach jawny sabotaz,teroryzm w stosunku do Polski,do Narodu i nic! Mozna pisac o tym tomy,ale kruciutko,zdrajcy ojczyzny jak ich pomagierzy musza poniesc kare!
Polska jest rajem,gdyz ma mozliwosci rozwoju
ale co z tego,gdy ten rozwuj jest ukierunkowany na kraje ktore umieraja.Zachlysnely sie dobrobytem i nic im juz nie smakuje!Szukaja idiotow na swoja trucizne.Uwaga idioci!

2006-07-31 22:29:57 mik4
Jezeli tak Pana interesuje,co ja bym zrobil,to juz mogl Pän troche wyczytac.To co mnie bulwersuje to ciagle poslugiwanie sie historia z
ktorej nie wyciagnieto zadnych wnioskow,a
ciagle sie miele jezykiem.Pijak to sprzedal butelki,a historyk co ma z tego? Profituje
na tej historii czyniac wiele zla dla kraju.
Rozmawiajac o demokracji,to zaproponowal bym rodakom rowny statut z zarejstrowanymi instytucjami.To jest:Zawarcie malzenstwa
sprowadzic do miana instytucji,gdzie przychody jak wydatki bylyby rozliczane w identyczny sposob jak firmy.Domyslam sie,ze wie Pan dlaczego?Poza tym jest wiele innych spraw o ktore upomina sie demokracja!
PS.Dzisiaj nie trzeba sie sugerowac na popierdolonych rzadach ameryki czy innych,ale
trzeba wziac sie do pracy i myslec o swoich interesach.Armie tez nalezy przebudowac i to
w taki sposob,zeby agresor nie mogl fruwac po
naszym niebie.Reszta to zorganizowana obrona na wlasnym terytorium.Miliony wydane na samolociki to upokorzenie Polski,a
samolociki sa warte powieszenia Szmajdzinskiego i reszty sabotazystow zydowskich.Panie,historie to ja znam,gdy czegos nie wiem,to znajde i przeczytam,a jesc trzeba.Ukaz Pan mozliwosci zdobycia chleba!

2006-07-31 21:06:09 » ex posel nowak
I jeszcze jedno - pan pisze historie i komentarze z bardo daleka...

Jeżeli pana nie interesuje, dalczego Sejm i Wymiar Sprawiedliwosci jest nie wydolny, to ma pan duzy problem. I pytanie - ile z tych tekstów, tu na tej stronie pan tak naprawde przeczytał

2006-07-31 21:04:01 » ex posel nowak
A jakie tematy miałbym poruszac wg pana?

Robie to samo od 20 roku zycia. Jezeli jestem imitacja- niech panu będzie. Przyczym ta imitacja, zrobiła w Sejmie IV Kadencji wiecej porzadnego dla Wymiaru Sprawiedliwosci niz wielu posłow, wielu kandencji razem wzietych.

Co pan powie o zachowaniu dziennikarzy UWAGI?

2006-07-30 18:38:02 mik4
Ja Panu skomentuje te ostatnia czesc:
Sa ludzie i ludziska! Ludziska szukaja
wszedzie pretekstu do pokazania sie,jacy oni sa!
Ludzie w swej prostocie dzialaja z rozumem,czego o Panu powiedziec nie mozna.
Chytrosc i obskurnosc w poruszanych tematach jawi sie na kazdym kroku.Jedno co mnie cechuje to,potrafie bezblednie rozpoznac imitacje! Tacy jak Pan,tez Polski nie zbuduja!Mozna tez wiecej dodac,ale po co!

2006-07-28 23:10:32 Wister
Żydzi od zamierzchłych czasów ZAWSZE DZIAŁALI przeciwko żywotnym interesom Polski, ale z korzyścią dla wrogów Polski. Oni są najpodlejszym wrogiem wewnętrznym Polski, wrogiem zdradzieckim i nikczemnym - NIE TYLKO POLSKI, ale też niszczycielem zawziętym KOŚCIOŁA i chrześcijaństwa. Żydzi byli i są skrytym i zawziętym wrogiem - każdego nie-żyda. ŻYDZI BYLI I SĄ - nie tylko dla Palestyńczyków i Libańczyków - ale - dla nas wszystkich nie tylko najgorszym wrogiem, ale są podstępnymi terrorystami, złodziejami budżetu państwa i dobytku ludzi.

ŻYDZI SĄ ZŁOCZYŃCAMI I KŁAMCAMI - JAKICH ŚWIAT NIE WIDZIAŁ!!!

To zdradzieckie i nikczemne PLEMIĘ ŻYDOWSKIE - nie bez powodu było i JEST ZNIENAWIDZONE PRZEZ WSZYSTKIE NARODY ZIEMI!!!

2006-07-28 17:37:11 » ex posel nowak
Panie Grzes... czytaj pan uwaznie. Zadnej glodówki poki co nie ma. Gdzies Pan to wyczytał?

Głodówka bedzie napewno... jak sie ochlodzi a posłowie wroca z urlopu

2006-07-28 17:33:30 » ex posel nowak
Może ktos skomentuje koncową czesc tego tekstu?

2006-07-28 11:13:03 mik4
Jak trudno jest zyc w odniesieniu do historii!
Zydzi jej nie pisza, co jest powodem do ciaglego polepszania se zycia.Polacy nadal pisza te historie!Moze to bedzie tak jak z tym pijakiem?Dwoch kolezkow,jeden pije,drugi oszczedza.Po dziesieciu latach,ten co oszczedzal,kupil se malucha,a ten co pil?Przestal pic,bo sprzedal butelki i kupil se mercedesa!Oby tak sie stalo!

2006-07-27 22:52:14 Grześ - 3
Myślałem , że PexPN studiował niegdyś prawo , ale jak widzę , teraz zabrał się za historię.
Cóz , leki z jednego wyleczyły , w drugie wpędzają.
Sprawy żydowskie , to chyba taki incydent.
Obiecana głodówka od 20-go lipca , to kolejny żart ?

2006-07-27 21:01:44 All
Jak też widac historia jest taka jaki punkt widzenia jej obserwatora. Natomiast wydaje mi sie ,ze szanowny ( a szczegolnie z tego co slyszlem szanowany przez bylych kolegow poslow ) Obywatel Nowak, jest juz w ostatecznym stadium chorobska ( ktorego tu nie wolno nazywac bo sie pieni ) i plecie trzy po trzy....

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 3 i 5:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami