Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Proces sędzi Janiny K. - oskarżenie IPN

Sąd Okręgowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) utrzymał w mocy wyrok uniewinniający sędzię w stanie spoczynku, Janinę K. od zarzutu popełnienia zbrodni komunistycznej, postawionego przez IPN.

Typ tekstu: Uk�ad Szczeci�ski
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2009-12-15 09:57:37
Czytano: 3178 razy

 

W 2006 r. wrocławski oddział IPN wszczął śledztwo przeciwko sędzi K. Immunitet uchylono jej w 2007 r.

Akt oskarżenia trafił w kwietniu 2008 r. do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Ponieważ sąd ten wyłączył się z rozpoznawania sprawy, SN przekazał sprawę do Koszalina, w okolicy którego mieszka obecnie Janina K.

Jej proces ruszył w październiku 2008 r. i zakończył się w I instancji uniewinnieniem z powodu "braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa przez oskarżoną." Takie samo stanowisko zajął w poniedziałek sąd odwoławczy.

W ocenie obu koszalińskich sądów wydanie innego wyroku niż uniewinniający nie było możliwe głównie ze względu na wątły materiał dowodowy.

Akta sądowe z 1962 r. nie zachowały się - częściowo odtworzono jedynie akta sądu I instancji. Żona Henryka S. - Władysława zmarła przed kilkoma laty. Oskarżona sędzia, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, nie przyznawała się winy. Zaś główny dowód w sprawie - odręczne zapiski Henryka S. dotyczące sądowego postępowania z 1962 r. - trudno było uznać za w pełni obiektywne. Wątpliwości budził też czas powstania tych notatek.

całość  na: artykuł  na ONET.pl - relacja za PAP

Komentarz!

Nie jest ważnym, że sędzią została uniewinniona, tym bardziej, iż adwokat sedziego na sali sądowej robił z pokrzywdzonego  człowieka roszczeniowego, ciągle coś w tamtym czasie żądającego. Krótko -  bardzo nalatywał na tego, nieobecnego  na sali człowieka.

Najważaniejszym jest jednak to, że sugerował sądowi, iż  jeżeli dojdzie do skazania sędziego za czyny z 1962 r, to sąd  orzekający w Koszalnie, a inni sędziowie obecnej doby nie mogą się czuć bezpiecznie. Nie znają oni bowiem dnia ani godziny, kiedy takie zarzuty  otrzymają oni.   Zarzuty związane z okrzekaniem na sali. Adwokat stał na stanowisku, że sędzia na sali nie popełnia przestępstwą.

Nie wnikając w materiał dowodowy - faktycznie  był on wątły, akta procesu zniszczono, tak samo jak sprawe dyscyplinarną  pani sędzi prowadzoną w 1963 r.,  trzeba wyrazić zadowolenie z takiej przyczyny umorzenia: "...uniewinnienie z powodu "braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa przez oskarżoną.",  bo taka podstawa umorzenia oznacza, że co do zasady, postawione sędziemu zarzuty i opisane czyny są przestępstwem z art. 231 k.k. Reasumjąc - w przypadku mocnych dowodów, sędzia została  by uznana zarzucanych jej czynów.

I na koniec - Prezes Sądu Apelacyjnego, przyszły, niedoszły Prokurator Generalny, sędzia Haczkiewicz uległ  w dniu 9 grudnia 2009 roku przed sądem administracyjnym w Szczecinie argumentacji Zbigniewa NOWAKA i został zobowiązany  przez WSA do wydania kopii uchwały Sądu Dyscyplinarnego w Szczecinie dotyczącej własnie sędzi Janinny K.

Czego obawia się sędzia Haczkiewicz? Pewnie tego, że uchwała ta stoi w oczywistej sprzeczności z praktyką prokuratury powszechnej, twierdzącej nadal  z uporem maniaka, iż sędziowie nie popełniają na sali przestępstwa z art 231 k.k.

Zbigniew NOWAK info@raportnowaka.pl 500 633884

 

Komentarze internautów

2009-12-18 08:31:20 ktoś
każdy , kto cokolwiek miał do czynienia z "sędziowskim wymiarem kary" i procesem (kjakimkolwiek) wie , jak różne są zachowania osób występującyuch w roli "SĄDU" : od zwykłego nieudacznictwa i braku poszanowania godności innych osób po rzeczywistą odwagę moralną połaczoną z wymaganą kompetencją . Dlatego na pewno należy kontynuować prace zmierzające do wyeliminowania osób niegodnych wykonywania tego najważniejszego zawodu w życiu publicznym .

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 3 i 3:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami