Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Sąd w Goleniowie pod sąd...

Prezes Sądu Rejonowego w Goleniowie przez całe lata za nic miał prawidłowe obsadzanie sędziów. Sprawy przydzielano po uznaniu. Taki stan rzeczy tolerowali też sędziowie tego sądu.

Typ tekstu: Uk�ad Szczeci�ski
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2011-01-10 15:49:31
Czytano: 4581 razy
 

Sąd pod sąd...

Prezes Sądu Rejonowego w Goleniowie przez całe lata za nic miał prawidłowe obsadzanie sędziów.

Sprawy przydzielano po uznaniu. Taki stan rzeczy tolerowali też sędziowie tego sądu.

Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim prowadzi z zawiadomienia Zbigniewa Nowaka śledztwo dotyczące niedopełniania przez prezesa Sądu Rejonowego w Goleniowie – Pawła Balcerowicza obowiązków służbowych lub przekraczania uprawnień.

Cały skandal w goleniowskim sądzie opiera się na art 351 kpk, który mówi:

Art. 351. § 1. Sędziego albo sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się w kolejności według wpływu sprawy oraz jawnej dla stron listy sędziów danego sądu lub wydziału. Odstępstwo od tej kolejności jest dopuszczalne tylko z powodu choroby sędziego lub z innej ważnej przyczyny, co należy zaznaczyć w zarządzeniu o wyznaczeniu rozprawy.

Pan sędzia Balcerowicz nie przestrzegał tego przepisu przez ostatnie 5 lat bacząc jedynie na równe rozłożenie spraw, co jest ewidentnym naruszeniem prawa. Dla poprawności przydzielania spraw do osadzenia przez sędziów wymagane jest wydanie zarządzenia, w którym osoba uprawniona wpisuje komu przydziela kolejny wpływający akt oskarżenia, a jeżeli występuje konieczność przydzielania sprawy innemu sędziemu to czyni się odpowiednią uwagę. Oczywistym jest, że zarządzenie winno być sporządzone w formie dokumentu, zawierającego treść, datę i podpis.

Najważniejsza dla oceny poprawnego stosowania art 351 kpk jest data. Sędzia Balcerowicz nie dość, iż wydawał zarządzenia w formacie 10 x 10 cm, na których nie ma paginacji (numeracji stron), to jeszcze nie uważał za konieczne umieszczać na tych karteczkach daty ich sporządzenia. Kodeks postępowania karnego bardzo dokładnie określa co musi się znajdować na każdym dokumencie. Data należy do tego katalogu.

Nie ma daty, nie wiadomo kiedy sporządzone, nie wiadomo także kiedy miał miejsce wpływ.

Nie da się wykluczyć, że „karteczki” zostały dorobione po tym jak autor tego tekstu zaczął dociekać prawidłowości stosowania art. 351 kpk. Prokuratura w Kamieniu Pomorskim wstępnie odmówiła prowadzenia śledztwa ale po zażaleniu Ryszarda B. sąd badający zażalenie nakazał wszcząć śledztwu i zbadać zarzuty, w szczególności przesłuchać pracowników sekretariatu.

Naruszenie art. 351 kpk to przesłanka do uchylenia wyroku, szczególnie takiego gdzie sąd nie był bezstronny, np. poprzez odrzucanie zasadnych wniosków dowodowych.

Postępowanie może też ewaluować w kierunku fałszowania dokumentów bowiem sekretariat dorobił poprzez sporządzenie na komputerze alfabetyczne listy sędziów. Do tej praktyki sąd przyznał się w odpowiedzi do rzecznika dyscyplinarnego, przed prokuratura jednak zataił ten fakt. Przyznano się ochoczo do dorabiania alfabetycznych list sędziów bowiem sekretariat się zapomniał i przybił pieczątki z nr. telefonu za okres, gdy podanych numeracji telefonicznych jeszcze nie było w Goleniowie. Aby nie podpaść za fałszowanie zaczęto twierdzić, iż odręczne listy sędziów zostały przepisane dla czytelności. Sąd zapomniał także, że nigdy nie poinformował wnioskodawcy, któremu przekazywał „przepisy”, że nie są to oryginały lub kopie z oryginałów.

Aby śledztwo pozwoliło wyjaśnić jak największy zakres naruszania przez Pawła Balcerowicza prawa konieczne jest ogląd bardzo wielu postępowań karnych, sprawdzenie, jakie zarządzenia – o ile zostały sporządzone - wydano do innych postępowań karnych (tylko karnych).

Taką możliwość daję badanie przez osoby, które miały w goleniowskim sądzie procesy karne, akt, które ich dotyczyły.

W tym celu zwracam się z prośbą do osób, które miały proces karny w sądzie Goleniowie aby zwróciły się do tegoż sądu z wnioskiem o przysłanie  z akt ich dotyczących ich sprawy kopii zarządzenia wydanego w trybie art 351 kpk, lub dokonały oglądu akt.

Takie zarządzenie powinno znajdować się na początku akt sądowych.

Jeżeli ktoś stwierdzi, iż w aktach dotyczących jego procesu karnego w nie ma zarządzenia to winien napisać do prokuratury w Kamieniu Pomorskim o nadanie mu statusu pokrzywdzonego.

Sygnatura akt. Ds 422/10.

Proszę tez o przysłanie udzielonej przez sąd odpowiedzi na adres info@raportnowaka.pl. Czekam tez na inne informacje dotyczące nieprawidłowości w sądzie, prokuraturze lub policji w Goleniowie.


Zbigniew NOWAK  500  633884

Komentarze internautów

2013-04-23 08:37:02 Piotr
witam,
wydaje mi sie, iz mam temat dla gazety lokalnej o braku kompetentnej wiedzy i podejrzeniu popełnienia przestępstwa (231 KK) przez Wydział Komunikacji przy Starostwie w Goleniowie - szukam aktualnie zainteresowanych.
P.

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 1 i 0:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami